0 (212) 321 34 44

Tarihçe

Kuşaktan Kuşağa Güllüoğlu

3. kuşak Mustafa Güllü

Hacı Mustafa Güllü, 1.kuşak olan Mehmet Çelebi ve eşi Güllü Hanım’ın torunu, Hacı Mahmud’un ise oğludur. Hacı Mahmud Güllü’nün oğullarından Mustafa Güllü, babasından aldığı mesleki mirası daha da ileri götürmek için, Hacı Nasır Camii’nin imamı, ünlü hafız, Tevfik Efendi’nin teklifi üzerine caminin hemen bitişiğindeki eskiden bir nalbandın kullandığı dükkana yerleşti ve baklavacılık mesleğine burada devam etti. Daha sonra kardeşlerini de yanına alan Hacı Mustafa Güllü, baklavacılık mesleğini sürdürdü. Gaziantep’teki bu dükkan, günümüzde de faaliyetlerine devam etmektedir.4. kuşak Mustafa Güllü

Hacı Mustafa Güllü’nün oğlu Mustafa Güllü 10 yaşlarındayken, tatil zamanlarında Sait ve Hacı Mahmut amcalarının dükkânında çıraklık yapmaya başladı. Baba mirası baklava mesleğiyle ilk kez Hacı Nasır Camii’nin bitişiğindeki babasının kurduğu, fakat babasının ölümünden sonra amcalarının işlettiği dükkânda tanıştı. Mustafa Güllü, bu dönemde hem eğitimine, hem de iş yaşamına devam etti. Yazları çalıştı, kışları da eğitimini sürdürdü. Üniversiteyi kazanan (Tıp Fakültesi) Mustafa Güllü, babasının: ‘Çocuklarım da benim mesleğimi sürdürsünler’ vasiyeti nedeniyle üniversiteye gitmeme kararı aldı ve baklavacılık mesleğini ağabeyi Halit’le birlikte 1948’de Gaziantep’in Suburcu Caddesi’nde kendi dükkanlarında devam ettirdi. Burada ustasına 11 Lira verip, kendisine 10 Lira kalan Mustafa Güllü, halasının oğlu Tahir Öztemir’in teklifi üzerine Gaziantep’teki dükkanı ağabeyine bırakarak İstanbul’a geldi.


Güllüoğlu’nun adı ilk kez 9 Kasım 1949 tarihinde İstanbul Ticaret Odası’nın kayıtlarına Mustafa Güllü sayesinde geçti. Mustafa Güllü, baklavayı İstanbulluya tanıtmak ve sevdirmek için Atlas Sineması’nda reklam filmi gösterdi; gazete ve dergilere ilanlar verdi; tünel ve tramvaylara reklam levhaları astırarak baklavayı tanıtmaya çalıştı. Mustafa Güllü, daha sonra Havyar Han 23 numarada yeni bir dükkân aldı. Ancak ağır koşullardaki çalışma yaşamı, Mustafa Güllü’yü yordu ve hastalanmasına neden oldu. Güllü, uzun sürecek bir astım hastalığına yakalanmıştı. 1959 yılının 10’uncu ayına kadar hasta hasta çalışmaya devam etti. İstanbul’un havası Mustafa Güllü’ye iyi gelmiyordu. Mustafa Güllü, İstanbul’daki dükkanı ustalarına teslim ederek Gaziantep’e geri döndü, ancak dükkanın kontrolünü de elden bırakmadı. Taki 1969 yılında büyük oğlu Nejat Güllü’yü dükkanın başına geçirene kadar. Daha sonra sağlığına kavuşan Mustafa Güllü işine geri döndü, kendisi bugün hala Karaköy’deki dükkanda çalışmalarına devam etmektedir.

 

5. kuşak Nejat Güllü

Mustafa Güllü’nün büyük oğlu Nejat Güllü, merkezi Kağıthane’de bulunan Baklavacı Güllüoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Kışları eğitimine devam edip, yazları Gaziantep’te amcası Halit Güllü’nün yanında calışarak işe başlayan Nejat Güllü, seneler içerisinde tam bir baklava ustası oldu. 1969 yılında, İstanbul’a gelerek dükkânın başına geçti. 1971 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni kazandı. Akademi’den 1975 yılında mezun olan Nejat Güllü, aynı yıl askerlik görevini de tamamlayarak tekrar mesleğini icra etmeye kaldığı yerden devam etti. Nejat Güllü, bu dönemde radikal kararlar alarak dünya markası olma yolunda ilk adımları attı. Havyar Han Numara 23’teki dükkânı, 1976 yılında Karaköy otopark altındaki bugün de faal olan şubeye taşıdı. Nejat Güllü, 1985’te, sıfırdan kurduğu Karaköy’deki dükkanı babası ve kardeşlerine bırakarak kendi Güllüoğlu şubelerini açmaya başladı. Avrupa’ya ilk baklava ihracatını da Yunanistan’a bu dönemde gerçekleştirdi. Kâğıthane’de 1996 yılında 2 bin 200 m2’lik bir arsa satın alarak tesis yapımına başlayan Nejat Güllü, bu merkezi 7 bin m2’lik kapalı alana sahip ‘Dünyanın En Büyük Baklava Üretim Tesisi’ olarak faaliyete geçirdi. Nejat Güllü, babası Mustafa Güllü’nün İstanbullluya baklavayı tanıtma ve tattırma misyonunu bir adım öteye taşıyarak dünyaya baklava yedirmek için çalışmalar yapıyor. Nejat Güllü, farklı ülkelerde Güllüoğlu şubeleri açarak bir Türk markasını dünya markası yapmaya odaklanmış durumda.


6. kuşak Fatih Güllü

Nejat Güllü’nün oğlu Fatih Güllü, Baklavacı Güllüoğlu Genel Müdürü’dür. Fatih Güllü, baklava işini ortaokul yıllarından itibaren amcası Faruk Güllü’nün yanında çalışarak öğrendi. Özellikle lise ve üniversite yıllarında babası Nejat Güllü’nün yanında çalıştı. Galatasaray Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlığı Bölümü’nden mezun oldu. Fatih Güllü, baklava yapımından poğaça ve pasta türlerine kadar pek çok farklı ürünün üretiminde çalıştı ve ustabaşı konumuna geldi. Güllüoğlu’nda Ar-Ge çalışmaları yapan, yeni ürünler geliştiren, farklı üretim yöntemleri deneyip, uygulayan Fatih Güllü, çıraklıktan ustalığa, işletme yönetiminden çalışan psikolojisine kadar çok geniş bir alanda Güllüoğlu içinde çalışmalarda bulunuyor. Fatih Güllü, dünyaya baklava yedirme ve baklava ile bir dünya markası haline gelme seferberliğinde babası Nejat Güllü’nün en büyük yardımcısı olarak görev yapıyor.

E-Bülten Aboneliği
Müşteri Hizmetleri
0 (212) 321 34 44
Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.