0 (212) 321 34 44

M.Nejat GÜLLÜ

İstanbul’a Güllüoğlu baklavalarını tanıtan Mustafa Güllü’nün büyük oğlu Mehmet Nejat Güllü, 1952 yılında İstanbul’da doğdu. Ailesinin kuşaklar boyu sürdürdüğü baklavacılığa, Gaziantep’te amcası Halit Güllü’nün yanında başladı. Bir yandan okula giden M. Nejat Güllü diğer yandan okul harici zamanlarda imalathaneye girerek önce baklava tepsilerini yıkamaya başladı. 12 yaşında girdiği imalathaneden bir daha ayrılmadı, ustalarından icazet alarak iyi bir baklava ustası oldu.

1969 yılında, İstanbul’a gelerek dükkânın başına geçti, 1971’de İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde üniversite eğitimine başlayarak iş ve eğitimini bir arada yürüttü. Bu dönemde Güllüoğlu’nun Dünya Markası olması için radikal kararlar aldı. 1949 yılında babasının Havyar Han Numara 23’te açtığı küçük dükkânın artık talepleri karşılayamadığını fark edince yeni bir dükkâna taşınmaya karar vererek müesseseyi 1976 yılında daha büyük ve daha işlek bir noktaya (Karaköy otopark altındaki bugün de faal olan şubeye) taşıdı…

Bu değişim çok başarılı olmuş ve çok iyi sonuçlar alınmıştı. Öyle ki, Güllüoğlu baklavalarına olan talep iki katına çıkmıştı. Diğer yandan satış operasyonlarında da ürün farklılığına gidilmiş ve lokum, çikolata gibi ürünlerin satışına da başlanmıştı. Artık M. Nejat Güllü’nün 12 yaşında tepsi yıkarken, hamur açmayı öğrenirken aklına koyduğu hedeflere ulaşma vakti gelmişti.

Şubeleşmek ve dünyaya açılmak…

Hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerleyen M. Nejat Güllü, 1985 yılında babasından ve kardeşlerinden ayrılarak önce Hasanpaşa’da bir baklava imalathanesi, ardından Mısır Çarşısı’nda ise ilk Güllüoğlu şubesini açtı. Artık Güllüoğlu lezzeti ile dünya insanını buluşturmanın zamanı gelmişti.

Kısa süre zarfında ilk baklava ihracatı Yunanistan’a yapıldı. Sonrasında bir yandan şube sayısı, diğer yandan ihracat hızla artmaya başladı. Artık baklava deyince insanların aklına sadece “Güllüoğlu” geliyordu. Artan talepleri karşılamak için daha büyük bir tesise geçmek gerektiğini fark eden M. Nejat Güllü kolları sıvadı. Çünkü o markalaşmanın ve geniş kitlelere hitap etmenin daha büyük ve modern tesisler ile mümkün olabileceğinin farkındaydı.

1996 yılına gelindiğinde Kağıthane’deki merkez üretim tesislerinin temeli atıldı. Bu proje ile toplam 7.000 m2 kapalı alana sahip Dünyanın en büyük Baklava üretim tesisleri hayata geçmiş oldu. Teknoloji ile el emeğinin buluştuğu bu tesislerde baklava ve su böreği çeşitleri yanında, pasta, lokum, dondurma, çikolata, yufka, poğaça ve simit üretimi de gerçekleştirilmeye başlandı.

Böylece, geniş ürün yelpazesine her geçen gün yeni bir lezzet eklenmeye, kurulan Ar-Ge ve kalite geliştirme laboratuvarlarıyla Avrupa standartlarında ürünler elde edilmeye başlandı.

Halen günlük 3 tonu baklava olmak üzere, toplam 5 tonluk üretim kapasitesiyle Güllüoğlu’nun Kağıthane’deki üretim tesisleri, ürünlerini dünyanın bir çok şehirlerine ulaştırmak için 24 saat çalışıyor. Yurt içi şubelerin yanında; Manhattan, Brooklyn, Los Angeles, Miami, New Jersey, Brüksel, Amsterdam, Düsseldorf ve Suudi Arabistan’da açılan şubelerine çok yakında KKTC, Çin, Kanada ve Avrupa’nın pek çok kentinde açılacak yeni yurt dışı şubeleri eklenecektir.

Bir buçuk asırlık aile geleneğini koruyan, değişmeyen kalite ve lezzetiyle her geçen gün dünya markası olma yolundaki çabalarını ekibine aşıladığı heyecanıyla yürüten M. Nejat Güllü Dünyaya bir Türk tatlı markası kazandırmanın gururunu taşımaya ve mesleğe ilk başladığı dönemdeki heyecanını, azim ve amacını koruyarak devam edecektir.

E-Bülten Aboneliği
Müşteri Hizmetleri
0 (212) 321 34 44
Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.